Mi köze a harcművészetnek a tárgyaláshoz?

Blog, Ismeret, Kommunikáció, Technika

Az aikido japán harcművészet, melynek technikái az ellenfél mozgási energiájának felhasználásán, elvezetésén alapulnak.
„Az Alapító (Uesiba Morihei) megfogalmazása szerint az aikidó egy olyan Út, amellyel le tudjuk győzni a konfliktusokat magunkban, és amellyel békét teremthetünk a Világegyetemben. Ennek megfelelően az aikidó gyakorlása során nem létezik ellenfél vagy ellenség, hanem partner van, akit vezetnünk és irányítanunk kell. A gyakorlónak tehát nem a pusztításra, hanem minden esetben az építő jellegű konfliktuskezelésre kell törekednie.”

Vonatkoztass el egy kicsit az aikidotól, a harcművészettől, és gondold végig a fenti sorokat a kommunikáció szempontjából. Fordítsuk át és nézzük, értelmezhető-e:
„Segítségével le tudjuk győzni a konfliktusokat magunkban, békét teremthetünk vele – ha első lépésben nem is a világegyetemben -, de szűk környezetünkben mindenképp.
A kommunikációban nincs ellenség, vagy ellenfél, hanem partner van, akit vezetnünk, irányítanunk kell. A kommunikációban az építő jellegű konfliktuskezelésre kell törekedni.”

Mi történne a mindennapi kommunikációs helyzeteinkkel, ha a fentieket alkalmaznánk rájuk?
Kinél kisebb, kinél nagyobb mértékben, de minden bizonnyal javulnának.

Hogyan válik eredményessé az aikido?

Felhasználja, elvezeti, szétszórja az ellenfél (partner) energiáját. Ehhez az szükséges, hogy az aikido gyakorlója figyelje, minden figyelmét összpontosítva kövesse a partnerét. Így lesz alkalma a partner mozgási energiájának kihasználására.
A mozgás első eleme a kapcsolódás, az együtt mozgás a partnerrel. Ezt követi a – már közös – mozgás irányának tudatos, tervszerű megváltoztatása, melyben a partnert a folyamat végéig kíséri, vezeti.

Hogyan értelmezhető ez a kommunikációra?

Ha eredményesen szeretnél kommunikálni, az első lépés a másik megfigyelése, a partnerrel való „együtt mozgás”. Ez a gyakorlatban a másik gondolatainak, érzelmeinek, motivációjának megismerését jelenti.

Ebben az első lépés a másik fél meghallgatása, ami nem csupán azt jelenti, hogy végighallgatod amit a másik mondani akar. Mielőtt megfogalmaznád gondolataidat, kérdezed a másikat, megismerve gondolatait, érzéseit, további információkat szerezve az elmondottakkal kapcsolatban.
Miközben a másik fél válaszol a kérdéseidre, megfigyeled az elmondottakat, a verbális és non-verbális kommunikációját, annak összhangját és disszonanciáit, ezzel átvéve a „kommunikációs mozgási energiáját”, melyet majd az általad meghatározott irányba tudsz irányítani.

Ezzel a kommunikációs folyamattal kapcsolódsz a másikhoz, és finom információkhoz jutsz a másik álláspontjával, gondolataival, érzéseivel kapcsolatban, ami megkönnyíti a következő lépést – saját gondolataid átadását, a másik figyelmének ráirányítását a Te álláspontodra, véleményedre, gondolataidra.

Partnered álláspontjának megismerése és megértése után, kapcsolódva az általa elmondottakhoz, úgy tudod gondolataidat átadni a számára, hogy azt Ő nyitottsággal tudja fogadni, mert már nem a saját gondolatainak átadása áll figyelmének a középpontjában.

Ezt a kommunikációs folyamatot hívom én „Kommunikációs Aikido”-nak, mellyel a konfliktusok nagy része remekül kezelhető, a másokkal való együttműködés minősége nagy mértékben javítható.

Próbáld ki a fentieket a gyakorlatban, figyeld meg, miben más ez a kommunikáció a korábbi helyzetekhez képest.

Sok sikert a gyakorláshoz!

Legutóbbi bejegyzések

Eredményesebb tárgyalások!

Eredményesebbé szeretnéd tenni csapatodat, cégedet, vállalkozásodat, saját magadat?
Többet szeretnél elérni a munkában, jobban kezelnéd a konfliktusokat, sikeresebben egyeztetnél a kollégákkal, üzletfelekkel, főnököddel, vagy családtagjaiddal?

Jelentkezz az űrlap kitöltésével, hogy megtaláljuk a vágyott eredményekhez vezető legmegfelelőbb fejlesztési utat!

{
Tök jó a tematika. Össze van szedve, rendszerező. Hiteles. Rendszert adott, ami átlátható, a megértést nagyban segíti. Gondolkodásra serkentett, üzleti célok megfogalmazását is inspirálta.
5
Telek Lóránt
42 éves cégvezető, gyakorlott tárgyaló
{

Nagyon jó a G.A.I.N modell, látszik benne a sok gyakorlati tapasztalat, és a rendszerben gondolkodás. Új nézőpontokat, frissítést adott. Kezdő tárgyalóknak kiváló, a gyakorlott tárgyalóknak újrarendszerezést, tudás frissítést és újdonságokat is ad.

5
Rajos János
50 éves vállalkozó, képzett, gyakorlott tárgyalóként kezdte a programot
{

A program során nagyon sokat tanultam. Megértettem a tárgyalás sarokköveit, „útmutatót” kaptam. Remek volt a csapat, a többiektől is sokat tanultam. Nagyon hasznos volt látni, hogy mások hogyan tárgyalnak, milyen stílusok, személyiségek jelennek meg egy-egy tárgyalási gyakorlatban. Így a program után már másképpen látom a tárgyalást, tudatosabbá váltam, látom a tárgyalás mélységeit.

5
Tóth Viktor
gyártó szerszám tervező, informatikai szakember
{

A program magabiztosságot ad a tárgyalásokhoz, érdekérvényesítéshez. Nagyon élveztem a kurzust, a gyakorlatokat különösen hasznosnak találtam.

5
Szelid Benjamin
20 éves egyetemi hallgató
{

Sokat fejlődött a tudatosságom, másképpen, pontosabban tudom megfogalmazni a tárgyalások során az eredményekhez vezető kérdéseket. Sokkal jobban meg tudom húzni a határokat egy tárgyaláson.

5
Hohol Róbert
40 éves értékesítő-vállalkozó, gyakorlott tárgyaló